Get Adobe Flash player
ETO 2013 Sevgililer Günü
İstanbul Sevgililer Günü
Reklam Alanı
Eskişehir Sevgililer Günü
Site İçi Arama

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Aşk Filmi


1 – Aşk Hikayesi – Love Story (1970)
Love Story (Aşk Hikayesi) Aşk Hikayesi 1970 ABD yapımı romantik-dramatik filmdir. Özgün adı Love Story olan film Kasım 1971′de Türkiye’de de gösterime girmiştir. Film birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de gişe rekorları kırmış, haftalarca gösterimde kalmıştır. Özgün senaryosunu Erich Segal’ın yazdığı filmi Arthur Hiller yönetmiş, önemli rollerinde Ali MacGraw, Ryan O’Neal, Ray Milland ve Tommy Lee Jones oynamışlardır. Filmin unutulmaz tema müziğini Francis Lai bestelemiştir ve bu çalışması ile 1971′de En İyi Orijinal Müzik Akademi Ödülü kendisine verilmiştir. Bu aynı zamanda filmin aldığı tek Oscar ödülüdür. Film 6 dalda daha Oscar’a aday gösterilmişti.

2 – Kazablanka – Casablanca (1942)
Casablanca (Kazablanka) Yönetmenliğini Michael Curtiz’in üstlendiği Kazablanka (Casablanca), Hollywood klasikleri arasında özel bir yere sahiptir. Casablanca filminin ilk gösterimi, 1942 yılının 23 Kasım günü New York’ta yapıldı. Humphrey Bogart, Ingrid Bergman, Claude Rains ve Paul Henreid gibi dönemin usta oyuncularının başrol oynadığı ‘Casablanca’, gösterime girdiği 1943 yılında En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo dallarında Oscar aldı. “Kazablanka”, 1989 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

3 – Hayalet – Ghost (1990)
Ghost (Hayalet) 1990 Amerika Birleşik Devletleri yapımı film. Başrollerinde Patrick Swayze, Demi Moore, Tony Goldwyn ve Whoopi Goldberg bulunur. Senaryosunu Bruce Joel Rubin, yönetmenliğini Jerry Zucker yaptığı film; en iyi yardımcı kadın oyuncu akademi ödülü, 1991, en iyi orijinal senaryo akademi ödülü, 1991, en iyi yardımcı kadın oyuncu altın küre ödülü, 1991, en iyi yardımcı kadın oyuncu ingiliz akademi ödülü, BAFTA, 1991 gibi ödüllere sahiptir.

4 – Titanic (1997)
Titanik 1997, ABD yapımı film. En İyi Film dahil olmak üzere 11 Akademi Ödülü kazanmış olan filmi James Cameron yönetmiştir. Filmin başrollerinde Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet sosyal sınıfların ayırdığı RMS Titanic`te aşk yaşayan Jack Dawson ve Rose DeWitt Bukater karakterlerini canlandırmışlardır. Film Dünya çapında 1,845,034,188 $ hasılata ulaşmış ve 2009 yılına kadar hasılatı en yüksek film olma özelliğini de elinde bulundurmuştur. 14 kategoride Oscar’a aday gösterilen film All About Eve (1950) ile birlikte en fazla Oscar’a aday gösterilen film rekorunu elinde bulundurmaktadır. 11 dalda Oscar kazanan film ayrıca en fazla Oscar alan film rekorunu Ben-Hur (1959), ve The Lord of the Rings: The Return of the King (2003) ile paylaşmaktadır.

5 – Melekler Şehri – City Of Angels (1998)
City Of Angels (Melekler Şehri) Hastalarından birini hiç sebep yokken ameliyat masasında kaybeden kalp cerrahı Dr Rice`ın kendine güveni alt üst olmuştur. Los Angeles üzerinde gezinen melek Seth o sırada her ne kadar ölen hastaya yardım için orada bulunsada Maggie`den etkilenir ve onun kendine olan güvenini tekrar kazanmasında yardımcı olmaya karar verir. Bu arada ona aşık olur ve sonunda bütün risklerine rağmen görünmez bir ruh olmaktan çıkar, şüpheli bir yabancı haline gelir. Kadere inanmayan Maggie ise Seth`e daha öncekilerle kıyaslanmayacak derecede aşık olur. Bu arada Maggie ile beraber olmak için göklerden ve meleklikten vazgeçen Seth, yeryüzündeki karmaşık hayatı yaşadıkça umutsuzluğa kapılır. Acaba aşk, kişinin temel özelliklerinden vazgeçebileceği kadar değerli midir?

6 – İngiliz Hasta – The English Patient (1996)
The English Patient (İngiliz Hasta) İngiliz Hasta, 1992′de yayımlanmış olan Michael Ondaatje romanından uyarlanmış Oskar ödüllü bir film. Ayrıca romanı da ilgi çekici kurgusundan dolayı Kanada’da devlet tarafından verilen önemli ödüller kazanmıştır. Film ise 1996 yılında vizyona girmiştir. Filmin yönetmenliğini Anthony Minghella yapmıştır. Film 1996 yılında en iyi film de dahil olmak üzere 9 dalda Oskar ödülü kazanmıştır. Ek olarak, romanın yazarı Ondaatje de film yapımcıları ve senaristler ile birlikte çalışmış ve filmin romandan uyarlanma aşamasında önemli katkılarda bulunmuştur.

7 – Özel Bir Kadın – Pretty Woman (1990)
Pretty Woman(Özel Bir Kadın) Julia Roberts’ ı Julia Roberts yapan filmler arasında yer alan “Özel Bir Kadın”, modern bir Sinderella hikayesi. Zengin bir işadamı ( Richard Gere ), bir haftalığına kız arkadaşı rolüne girmesi için bir fahişeyle anlaşır…ancak ona aşık olacağını hesaba katmaz. Bu arada, kadın da gerçek hayatta böyle mucizelerin gerçekten varolup varolamayacağını anlamaya çalışmaktadır.Film, Julia Roberts’a “ En İyi Kadın Oyuncu ” Oscar’ ını getirmişti.

8 – Aşk Engel Tanımaz – Notting Hill (1999)
William Thacker Batı Londra’nın değişik bir yöresi olan Notting Hill’de yaşamaktadır. Eşinden boşanmış olan William, evini biraz tuhaf olan Spike adlı biri ile paylaşmaktadır ve Notting Hill’in tam merkezindeki Pazar caddesinde Portobello Road’da bir kitapevinin sahibidir.Bir gün dünyaca ünlü film yıldızı Anna Scott’un dükkanına gelmesi ile William’ın yaşamının akışı değişir. Birbirini takip eden komik olaylar sonunda Anna ile William çıkmaya başlarlar.

9 – Not Defteri – Notebook (2004)
Notebook (Not Defteri) Filmin Konusu: Sararmış bir not defterinden anlatılan ve yıllar önceden kopup gelen bir aşk hikayesi. 40′lı yıllarda ABD, Kuzey Karolayna’daki sahil kasabası Seabrook’a genç bir kız gelir. Ailesiyle geçireceği sakin bir yazı hayal eden Allie bir karnavalda tanıştığı Noah’la yakınlaşır. Noah kızı gördüğü anda hayatını birleştirmesi gereken insan olduğunu anlar.Genç kız zengin bir ailen geldiği ve delikanlı da değirmende çalışan bir işçi olduğu halde geleceği hiç düşünmeden rüya gibi bir yaz geçirirler ve iyice aşık olurlar. Yazın sonunda ise bu büyük aşkın önüne çıkan engeller bir bir kendini göstermeye başlayacak ve iki aşığın yolları ayrılacaktır.

10 – New York’da Sonbahar – An Autumn in New York (2000)
An Autumn in New York (New York’da Sonbahar) 2000 yılı ABD yapımı 103 dakikalık bir romantik dram filmidir. Filmin yönetmenliğini Joan Chen üstlenirken, başrollerini Richard Gere ve Winona Ryder paylaşmıştır.Richard Gere ve Winona Ryder, 2001 yılındaki Razzie Ödülleri’nde “En Kötü Çift” ödülüne aday gösterilmişlerdir.Film, 2000 yılında Türkiye sinemalarında da gösterime girmiştir. Film, yaşlanmakta olan çapkın Will Keane ve genç ama ölümcül bir hastalığa tutulmuş Charlotte Fielding arasındaki aşka odaklanmaktadır.
Koşanadam Menajerlik
Ankara Sevgililer Günü
Reklam Alanı
Eskişehir Sevgililer Günü
Reklam Alanı
Eskişehir Sevgililer Günü